נשארים בבית!

כללים להנאה בטוחה!

נשארים בבית! זו הוראת השעה שקיבלנו בימים אלו... אז בואו ננצל את המתנה הזו שקיבלנו הכי טוב שאפשר! כי עם דבר אחד לא יוכל להתחרות שום מחשב אישי, אייפד, אייפון, טוויטר, פייסבוק או 190 ערוצים בטלוויזיה. והדבר הזה הוא, כמובן, שעת סיפור עם ההורים. אם יש משהו אחד שאסור לוותר עליו בחוויה המשפחתית של גידול הילדים (שגדלים כל כך מהר!!), זה בהחלט השעה הקסומה שבה ההורה מניח את הטלפון בצד, משיל מעצמו את טרדות היום ומתמסר ליחד הזה שאין לו תחליף. וילדים יודעים לזהות התמסרות כזו וצומחים ממנה באופן שקשה לתאר.

שלום חנוך כתב בשירו "על פני האדמה" – "הילדים הם גשר אל עצמנו, שנתן לנו הזמן".

והטקס הקטן הזה לפני השינה הוא ההזדמנות שלנו, ההורים, לעלות על הגשר, לצפות בנוף הנשקף ממנו, ומדי פעם גם להעז לחצות אותו ולהתחבר לילד שהיינו פעם.

ואחרי המלצה כזו, כל שנותר לי הוא לסגור לכם את שבוע הבא עם 5 ספרים נפלאים שיכולים להיות מועמדים ראויים לשעת הסיפור הבאה שלכם...

אתחיל עם לאה גולדברג, אהובתי הנצחית, האחת והיחידה, שיש לה חלק גדול במי שאני היום...

כובע קסמים (כתבה: לאה גולדברג, איירה: רינת הופר)

הספר מגלם בתוכו את כל מה שמייצג עולם ספרות הילדים. הדמיון חסר הגבולות של הילדים מלאי האמונה והמעוף, הטבעי להם כל כך ומובן מאליו, וכמובן - הפער בין היכולת שלהם לדלג בקלילות אל מחוזות הדמיון המפוארים (ולהאמין כי הכל אפשרי) אל מול ההורים, הגדולים, שאינם מבינים דבר...


כָּל הַיָמִים, כָּל הַיָמיִם
חוֹלֶמֶת אנִי עַל כּובַע קסָמִים.
כּובַע קָטָן, מקושָט נוֹצָה,
העושֶׂה כָל מַה שֶאנִי רוצָה.

אֶחבּוש אוֹתו ואומַר למָשָל:
"כּובע, עשׂה שֶאני אגדל!"
והִנה מִיָד הִננִי עוֹלָה,
וגוּפִי מִתמַתח וַאני גדולָה,
ואין כָמונִי בּכָל הָעולָם:
כי אני גבוֹהָה וגדולָה מכולָם.

והַכּל מִסתַכלים ביִראָה וכָבוד,
כִי הרי אני גדולָה עַד מאוד.

זרע של צנונית (חנה הורן על פי רות קראוס, איורים: ילנה אל)

ושוב, הגדולים יוצאים קטנים.... קטני אמונה כמובן. אודי זורע בגינה זרע של צנונית. הוריו ואחיו הגדול נחרצים בקביעתם כי לא יצמח לו דבר. אבל אודי ממשיך בשלו עד לסיום המופלא, שלמעשה, כלל אינו מפתיע אותו... זרע של צנונית הוא שיר הלל לכוח ההתמדה ולאמונה החדורה בליבו של אודי הקטן ובליבם של הילדים בכלל.

יקובה (כתב ואייר: תירי דדיה)

לא רבים מכירים את יקובה. ולמעשה, יקובה הוא אחד הספרים היותר מפוספסים שיש... הספר מתאר את טקס החניכה השבטי של יקובה וחבריו באפריקה. הילדים העומדים להפוך לנערים נדרשים להילחם באריה ולהכניעו על מנת להוכיח את אומץ ליבם וגבריותם. המפגש של יקובה עם האריה דורש ממנו אומץ רב וסופו בגילוי מרשים של אומץ מסוג אחר ומפתיע.
ספר בפורמט שונה, גדול מהרגיל, עם רישומי פחם מרהיבים ומוטיבים אפריקאיים מלאי עוצמה. מומלץ מגיל 5 

ועוד שניים לסיום, כי אי אפשר בלי מפלצות ודרקונים...

המפלצת שקראו לה בהההה! (כתב: יורם עבר הדני, איורים: שרון אלפרט)

סיפור קליל ושופע הומור על מפלצת קטנה שהוריה קראו לה, לא פחות ולא יותר - בהההה! המפלצת החביבה התקשתה למצוא חברים, שכן כולם נבהלו ונסו על נפשם מיד לאחר ששאלו אותה לשמה. בסוף, כמובן, הדברים באים על מקומם בשלום ובהההה רוכשת לה חברים רבים, וביניהם חברה אחת טובה במיוחד, מפלצת ירוקה בשם.... בווווווו!

אם בחברויות אמיצות עסקינן – אז למי שמכיר ולמי שחייב להכיר :

האוצר של צ'מבלו (כתב ואייר: רוני חפר)

ספר ששובה בקסמו את הקטנטנים שמחזיקים את הבטן מרוב צחוק (ועל הדרך, משלב, פה ושם, קריצה קטנה להורים). סיפור על דרקון משועמם, על אביר יוצא דופן ועל אוצר מיותר. בסיומו, הדרקון צ'מבלו והאביר הנס משכילים להבין כי החברות האמיצה שנרקמה ביניהם היא האוצר האמיתי והבלתי מעורער.

וקטנה לסיום,

מארזים מלאים בקסם מהספרים נשלחו כבר לכל רחבי הארץ והעולם! אין דבר יותר מרגש עבורנו מלקבל את התמונות של הקטנטנים שלכם פותחים בהתרגשות את קופסא מהספרים ואת ההודעות שלכם שמספרות על זמן האיכות שביליתם יחד בזכותן... אל תפסיקו לשלוח לנו התמונות...ולכתוב לנו הודעות מרגשות... אנחנו ממש מחכים להם!

ומתנה לסיום,

בשל ההוראות האחרונות מהימים המוטרפים שעוברים עלינו -
כל המארזים וכמובן קופסא מהספרים ישלחו אליכם עד הבית בחינם!

עד שנחזור לשפיות!

 שלכם באהבה,

 איריס