"ספר הוא מתנה שאתה יכול לפתוח שוב ושוב"

"ספר הוא מתנה שאתה יכול לפתוח שוב ושוב", אמר פעם הסופר גאריסון קיילור

ספר ילדים הוא מתנה שאנחנו נותנים לילדינו ותלווה אותם כל החיים. כי ספר טוב פותח לנו דלת אל עולם של דמיון וקסם, אל מקום שבו ההרפתקאות אמיתיות, הפיות מתעופפות סביבנו והפנטזיה מתערבבת עם המציאות. ספר טוב גורם לנו להתרגש ולהזדהות עם הדמויות שאנחנו היינו רוצים להיות. אבל ילדים לא נולדו קוראים, וכדי שהם ירצו לעשות זאת עלינו לצעוד אתם את הצעדים הראשונים ולגלות ביחד את כוחן המופלא של המילים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם בבחירת ספרי ילדים.

  1. כנסו  ביחד לספריה או חנות ספרים - אם יש דבר שילדים אוהבים זה לבלות עם ההורים. לכן, אם אתם באמת רוצים שילדיכם יאהבו לקרוא, קחו את הזמן וצאו אתם ביחד למסע בין ספרים וסיפורים. שבו בספריה או בחנות הספרים האהובה עליכם והקדישו שעה של איכות לקריאה משותפת. 
  1. התייעצו עם הספרנית או המוכרת בחנות הספרים- הן נמצאות שם יום יום ויוכלו לעזור לכם בבחירה הראשונית. אל תחששו להוריד יותר מספר אחד מן המדפים ולהתחיל לקרוא כמה סיפורים. רק ככה תוכלו ללמוד מה מושך את ילדכם ואיזה ספרים הוא מעדיף. 
  1. קראו את הספר בקול- עצה זו טובה בעקר להורים לפעוטות שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הסיפורים. לספרי ילדים יש קצב, מקצב וניגון פנימי ואתם אלו שתצטרכו להקריא אותם פעם אחר פעם, לילה אחר לילה. זכרו שילדים רגישים לזיופים והם יגלו מהר מאד אם אתם לא מתחברים לטקסט. לכן כדאי לקרוא את הספר בחנות, לבדוק אם הקצב יושב עליכם טוב ואם הסיפור נשמע אמין כשאתם מספרים אותו. 
  1. קראו את הספר מתחילתו ועד סופו- בעקר כשמדובר בספרים לפעוטותבשנים האחרונות נפרץ שוק ספרי הילדים ולחנויות מגיעים לא מעט כותרים שאינם איכותיים. חלקם כתובים בשפה קלוקלת, חלקם בעלי תוכן שנוי במחלוקת וחלקם מעבירים מסרים שלא תמיד תואמים את תפיסת עולמכם. ההורים אחראים על התוכן שנכנס הביתה. קחו את האחריות הזאת ברצינות!   
  1. אל תפחדו ממילים קשות - לילדים יש יכולת לימוד אינסופית כמעט וכשהספר מעניין המילים הקשות אינן מכשול אלא אתגר. ובכל זאת הורים נמנעים לעיתים מקניית ספרים הכתובים בשפה גבוהה מחשש שהילד לא ייהנה. תנו לילד את הקרדיט המגיע לו. אם הוא יכול ללמוד את כל שמותיהם של הפוקימונים והגלגולים שלהם, הוא יכול ללמוד גם כמה מילים קשות בשפה העברית. 
  1. תנו לילד להביע את דעתו- יש ילדים שאוהבים פיות וקסמים, יש כאלה שמתמכרים לסיפורי הרפתקאות ותעלולים ואחרים מעדיפים מפלצות וחייזרים. לכו עם הבחירות של ילדיכם. ספרות הילדים מציעה מבחר עשיר ואיכותי מאד בכל הז'אנרים הקיימים. תנו לילד את מה שהוא אוהב- והוא יחזיר אהבה לספרים.   
  1. שימו לב לאיורים- התמונות בספרי הילדים אינם רק תוספת, או קישוט לטקסט והם לפעמים עומדים ברשות עצמם. מצד אחד צריך להיזהר שלא ללכת שבי אחרי ציורים מקסימים המלווים טקסט בינוני ומטה. מצד שני- איורים יפים ישבו את לב הילד ויספקו לו שעת של הנאה גם אחרי שתיגמר שעת ההקראה.  
  1. קריאת ספרים צריכה להתחיל מהבטן- ספר ילדים נכתב קודם כל בשביל ההורים, כי הם הקוראים הראשונים שלו. ספרות ילדים יכולה להעביר מסרים בצורה מהירה ובהירה אבל מה שיותר חשוב זה שהסיפור ירגש אותנו ויגרום לנו להרגיש אותו עמוק בבטן. 
  1. שירים, חרוזים ושטוזים- חריזה היא אחת הדרכים המהירות ביותר אל ליבו של הילד. שירים קצרים, חרוזים מצחיקים ו"שטוזים" (שטויות בחרוזים) יוציאו מהפעוטות שלכם את צמד המילים שכל הורה חולם לשמוע: "רוצה עוד סיפור" . תנו להם שירים, תנו להם חרוזים ותנו להם לצחוק. 
  1. קנו ספרים לא מבצעים- ספרים הם לא תפוחים ולא צריך לקנות אותם לפי משקל. אל תתפתו למבצעים של "ספר בשקל" או להנחות ענק. הקפידו לבדוק מה נכנס אליכם הביתה. התייחסו אל מדף הספרים בחדר הילדים כאל חלום הילדות שלכם, והניחו עליו רק מה שאתם באמת הייתם רוצים בשביל עצמכם.